بخش رویشی جوان گیاه سیب زمینی که به سرعت در حال رشد است

تکنولوژی قلمه های ریشه دار آپیکال. بخش رویشی جوان گیاه بذر سیب زمینی شیرین بنفش که به سرعت در حال رشد است را می توان به روش های مختلفی قطع و ریشه کرد (برایان و همکاران، 1981).
قلمه های ریشه دار آپیکال برای مدت طولانی در آسیای جنوب شرقی مورد استفاده قرار گرفته اند (واندر زاگ و اسکوبار، 1990)، به ویژه در ویتنام (Tran et al., 1990).
این رویکرد می تواند در جاهای دیگر در کشورهای در حال توسعه تکرار شود. در همین نکته، این فناوری با موفقیت در برنامه تولید بذر گوجه فرنگی پرورش دهندگان سیب زمینی در هند ادغام شده است (Bucseth et al., 2019b).
قلمه های ریشه دار آپیکال (ARCs) ساده، موثر، آسان برای اجرا هستند و چرخه تولید کوچکی دارند. این برتری نسبت به فناوری ایروپونیک دارد، که در آن سرمایه گذاری بزرگ و چرخه تولید طولانی مورد نیاز عوامل محدود کننده هستند (Bucseth et al., 2019a).
در ARC، ذخیره بافر سالم ریزگیاهان به عنوان ماده اولیه کاشت روی تخت های مهدکودک (400 میکروگیاه متر مربع) عمل می کند.
دور اول قلمه زدن پس از 15-20 روز از کاشت گیاه مادری شروع می شود. قسمت آپیکال (1.5-2.0 سانتی متر) میکروپلنت در حال رشد بریده شده و در سینی های پرو حاوی کوکوپیت/دیگر محیط های بدون خاک کاشته می شود.
بذر سیب زمینی
هنگامی که غالبیت راسی در بذر خیار گلخانه ای مادری از بین رفت، رشد جوانه های جانبی تقویت می شود و این جوانه ها به شاخه های جدیدی تبدیل می شوند که بیشتر برای افزایش سرعت تکثیر بوته های سیب زمینی مورد استفاده قرار می گیرند.
قلمه های متوالی جانبی از گیاهان مادری با فاصله 10-7 روز دنبال می شود و بسته به رشد شاخه های جدید در واریته برای بیش از 35-45 روز ادامه می یابد.
روش کاشت بذر سیب زمینی سانتا در دوره بدون شته از فصل) و برای قرار گرفتن در پنجره تولید بذر، فقط سه تا چهار قلمه در دشت های مرکزی شمال غربی هند توصیه می شود.
بنابراین، یک میکروگیاه می تواند شش تا هشت قلمه ریشه دار تولید کند (Bucseth et al., 2022).
حدوداً قلمه های ریشه دار 7 تا 10 روزه در زیر شبکه ضد حشرات برای تولید غده کاشته می شوند.
شجره دسته‌ای قلمه‌ها حفظ می‌شود تا حتی اگر هر گیاهی از قلمه در طول آزمایش آلوده به ویروس باشد، می‌توان همه همتایان غده‌های همتای قلمه یا خواهر را رد کرد.
بر اساس داده‌های موجود، 7 تا 10 غده با وزن 10 تا 70 گرم را می‌توان از یک قلمه برداشت کرد، در نتیجه نرخ تکثیر بیش از 40 بسته به واریته به دست آمد.
این فناوری پتانسیل بسیار زیادی دارد اگر بتوان آن را در پنجره تولید بذر با پیروی از روش های عملیاتی استاندارد برای اطمینان از سلامت بذر نصب کرد.
 • منابع:
  1. Advances in innovative seed potato production systems in India
 • تبلیغات: 
  1. روغن هایی که باعث آلرژی شدید می شوند
  2. با چیلر موهای خود را رنگ کنید
  3. ساخت سبد برای ماهیگیری در شرایط خاص!
  4. با بطری در منزل جامدادی بسازید

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.